אודות מדרשת להב

מדרשת להב פועלת למעלה מעשור בכל רחבי הארץ, בעשרות תיכונים וחטיבות ביניים, בתחום החינוך הערכי-חברתי, ומתמקדת בנושא הזהות היהודית-ישראלית. עיקר פעילותה של המדרשה בשיעורים ובסדנאות בכיתות ז'-י"ב במגוון נושאים, במסגרת של תכנית שנתית. הפעילויות מפוקחות ע"י משרד החינוך ומאושרת במסלול הירוק במאגר העמותות.

בכל בית ספר נרקמת תכנית שנתית שכבתית מתוך חשיבה משותפת של אנשי המדרשה עם צוות ביה"ס, המותאמת ליעדים החינוכיים של שכבת הגיל, ולצרכים הייחודיים של הכיתות.

שיעורי מדרשת להב אינם מהווים תחליף לשעת מחנך  הם אמורים להשתלב בתהליך  החינוכי של ביה"ס, ומשמשים כ"טריגרים" או כנקודות-שיא, שמעצימות ומעשירות את התהליך. הפעילות פותחת את הלב ומזמינה את צוות בית הספר לעסוק בדברים ולהעמיק בהם.

בשיעורים בבתי הספר מקיימים המדריכים מפגש חי ומשמעותי עם התלמידים, תוך כדי לימוד מקורות מהמסורת היהודית, באופן שיש בו נגיעה רלוונטיות בחיי התלמידים.

המדרשה מתמחה גם בבניית ימי עיון מרוכזים, המתאימים בעיקר לשכבות יא-יב, בהם העומס הלימודי לקראת בגרות מקשה על קביעת סדרת פעילויות, וקל יותר לפנות זמן מרוכז לפעילות המוקדשת לתהליך חינוכי.

שאלות נפוצות

מה אופי הפעילות שלכם?

הפעילות נוגעת במגוון נושאים ערכיים מתוך עולמם של התלמידים (כמו תרבות דיבור, שליטה עצמית ועוד).

הפעילות משלבת בין דיון נוגע על קונפליקטים מהחיים העכשוויים לבין לימוד ושיח משותף סביב מקור מ'ארון הספרים היהודי' המפתח, מעמיק ומאיר את הנושא.

הפעילות היא גם חוויה ערכית בה הערך מקבל עומק חדש המופנם אצל התלמידים וגם חוויה קבוצתית בה התלמידים שומעים אחד את השני ומנהלים דיאלוג ער וקשוב. 

האם זו לא 'הדתה'?

הדתה היא ניסיון לשנות את אורח החיים של התלמידים – מאורח חיים חילוני לאורח חיים דתי. אנחנו איננו נכנסים למרחב המוגן של אורח החיים הפרטי של התלמיד. איננו מנסים להשפיע בשום צורה על עשייה כזו או אחרת. אנחנו עסוקים בערכים ששייכים לזהות היהודית המשותפת לציבור החילוני והדתי כאחד.

לכן לפני כל פעילות אנחנו מבררים מהו רצונו של בית הספר ומפרטים את התכנים שיועברו כדי שתהיה צעידה חינוכית בדרך משותפת, יחד עם הנהלת בית הספר ובתיאום מלא עימם.

איננו חושבים שחיבור של התלמיד בחינוך הממלכתי למורשתו ברמת ההיכרות וההבנה נוגדת את ערכי החינוך הממלכתי אלא להיפך רואים בכך הזדמנות למציאת מכנה משותף רחב שיוכל לחבר את החלקים השונים בחברה הישראלית.

האם זה לא חלק מתהליך 'הפרטה' ששוחק את מעמדם של מחנכי בית הספר?

מקומם המרכזי של מחנכי בית הספר לא יכול להיפגע על-ידי פעילות העשרה של כמה שעות שנתיות. אי אפשר בכלל להשוות את המחנך שמלווה בקשר אישי את התלמיד לאורך זמן רב למדריך שנכנס לפעילות נקודתית במהלך השנה. בנוסף אנחנו רואים את הפעילות שלנו כפעילות פתיחה והמשך לעשייה החינוכית של צוות המורים. המחנך נמצא בפעילות מתוך תפיסה של יחסי גומלין בין הפורמאלי לא פורמאלי, דבר שמאפשר פתיחות, שיח, והפרייה שמאפשרת להתרחשות חדשה בכיתה – אותה יכול למנף המחנך לאחר-מכן לתהליכים ארוכים ועמוקים יותר. המחנך מהווה חלק בלתי-נפרד מן הפעילות עצמה ומוזמן להביא בתוכה את הקול המיוחד שלו כמי שמכיר היטב את התלמידים ומוביל אותם לאורך כל השנה. כל מעורבות שלו היא ערך מוסף מבחינתנו.

האם אתם שייכים לגוף פוליטי?

המדרשה אינה שייכת לשום גוף פוליטי ואין לאף אחד מאנשיה זיקה פוליטית. מדובר במדרשה ערכית-חינוכית שנוצרה מתוך הצורך שעלה מן השטח – מן החינוך הממלכתי – ולא על-ידי שום גורם חיצוני.

  • White Google+ Icon
  • YouTube

2017 © מדרשת להב

נוצר ב wix בעזרת TWB.co.il

צור קשר

דוא"ל: MDlahav@gmail.com

מרכז שטנר 3, כנפי נשרים, ירושלים

מדרשת להב

לימוד. חוויה. משמעות