שנת בת/בר המצווה מהווה שנה משמעותית בחייהם  של בני הנוער. זו  שנה של כניסה לחטיבת הביניים, ובעצם של כניסה לעולם המבוגרים - עולם של אחריות ושל בגרות ומחויבות. במרכזה של השנה ניצבת חוויית בת/בר המצווה - והיא מזמנת אפשרות לברר את תהליך ההתבגרות  ולהכיר את מסורת ישראל

חטיבת הביניים וראשית התיכון מתאפיינים בתהליכים חברתיים תוססים, כשבמרכזם עומד 'כוח הדיבור'. ביכולתו של כוח זה לבנות אך גם להרוס כדברי שלמה המלך בספר משלי- "מוות וחיים ביד לשון". בסדרה זו נעסוק במשמעותו של כוח הדיבור, נחווה את עוצמתו וניצור כלים לתרבות דיבור נכונה וראויה יותר. יצירת תרבות דיבור חיובית תוביל למרחב חברתי נעים ו"אקלים-בריא" בכיתה ובבית הספר.

גיל הנעורים מתאפיין בהתפרצות של כוחות חיים חדשים. בסדרה זו נתבונן על האיכויות החדשות שטומן בחובו גיל ההתבגרות, ונלמד על מהות הבחירה החופשית וכיצד ניתן לפתח בחירה זו מול סיטואציות שבהם אנו מגיבים כמו 'אוטומט'; כיצד נהיה יצירתיים ולא צפויים ולתעל בצורה נכונה ובונה את אנרגיית החיים. כסיכום הסדרה ניתן להיעזר בתרגילי ODT  על מנת שהתכנים לא יישארו תכנים תיאורטיים אלא יהפכו לכלים מעשיים.

אחד המאפיינים החשובים ביותר של גיל ההתבגרות הוא העיסוק בבניית הזהות. שאלת הזהות מטלטלת בשלושה מעגלים שונים: במעגל האישי- מי אני? מה הייחודיות שלי? במעגל החברתי- כיצד לפעול בדילמות חברתיות תוך נאמנות ל"אני" שלי? ובמעגל הלאומי- מה החלום הישראלי שלנו? במפגשים אלו נברר את המעמקים שהזהות האישית מכילה, נתייחס לתפקידו של המצפון כמצפן בחיים, ובהמשך נתבונן על אופיה של החברה הישראלית, יכולותיה וחלומותיה. התכנית משלבת הכנה וליווי לפרוייקט "מעורבות חברתית" המתקיים בשכבת גיל זו, תוך התמודדות עם הקושי הקיים בנתינה ובמחויבות האישית והחברתית.

שנות סיום התיכון בכיתות יא'-יב' הן בעלות משקל רב מאד בעיצוב האישיות וגיבוש עולמם של התלמידים. אלו הרגעים האחרונים לפני יציאתם לדרך. זהו פרק זמן איכותי שמאפשר לנו לצייד אותם לא רק בתעודת בגרות אלא גם בפרספקטיבה ערכית לקראת העתיד.

במפגשים אלו נעסוק בעקרונות יסוד בחיינו: אהבה, בחירה, נתינה ונאמנות, כפי שהם באים לידי ביטוי במרחבי החיים בגיל זה כמו: תרבות המסכים, זוגיות, נהיגה, אלכוהול ועוד. בנוסף נפנה את המבט קדימה, אל עבר שאלות והכרעות הקשורות ל"תחנה הבאה"- הצבא והחיים הבוגרים.

  • White Google+ Icon
  • YouTube

2017 © מדרשת להב

נוצר ב wix בעזרת TWB.co.il

צור קשר

דוא"ל: MDlahav@gmail.com

מרכז שטנר 3, כנפי נשרים, ירושלים

מדרשת להב

לימוד. חוויה. משמעות