ירושלים
נפש יהודי הומיה

לאורך כל ההיסטוריה הישראלית העיניים היו נשואות לכיוון ירושלים. ירושלים אספה אל קרבה את כל מה שיקר ונשגב בעיני האומה: העלייה לרגל והאחדות החברתית, הצדק, המוסר והשלום, הקדושה וחיי הרוח – כל אלו התערבבו בחזון של שיבת ציון.

 

בסדרת השיעורים על ירושלים ננסה לחבר את החזון הגדול למציאות העכשווית, למתוח קווים בין הנבואות העתיקות לעתיד המתחדש ובין ירושלים של מעלה לירושלים של מטה. כך ייפגשו התלמידים עם עיר שמספרת סיפור על עולם טוב יותר – עולם שבו האדם פתוח לזולתו, חברה שבה האחדות היא ערך עליון ומרכז רוחני שמזכיר לנו להודות על כל הטוב שבחיינו ולהמשיך לשאוף כלפי מעלה.

בחירתה הקדומה של ירושלים

ירושלים הינה עיר הבירה של מדינת ישראל, מוסדות השלטון נמצאות בו – כנסת, ממשלה, בית משפט עליון.
מדוע נבחרה עיר זו כעיר בירה? על אף שמרכז ה'חיים העכשוויים' מתרחשים אולי בערים אחרות?
נחזור לזיקה שיש לעם ישראל במסורת עוד מתקופת התנ"ך לירושלים, ונבחן את משמעותה לימינו אנו.


אם אשכחך ירושלים

מה הקשר בין ירושלים לבין המעמד המרגש של ברית הנישואין בין בני הזוג? מדוע אסור לשכוח את ירושלים כשבונים בית? דרך העיניים המיוחדות של בתו של ר' עקיבא נתבונן על המרכיב הסודי שבונה את האהבה בבית – המבט ה"ירושלמי". המבט שקשוב לכאבו של הזולת ומנצח את האגואיזם הזוחל בין קירות הבית. המבט שמלמד לאהוב לא פחות מאשר להיות נאהב.


מחלוקת ולא שנאה

איך מתייחסים למי שחושב הפוך ממני? איך מכילים מחלוקת בלי לטשטש אותה? איך חיים באהבה גם כשיש סיבות טובות לשנוא? את כל
השאלות הללו נפתח דרך המדרש הכואב על חורבנה של ירושלים, סיפורם של 'קמצא ובר קמצא' שהוא בעצם סיפורה של חברה שלא
מצליחה לשמור על הקשר בין חלקיה ולחיות באחווה.

 

"כעיר שחוברה לה יחדיו" – חיים מחוברים

דרך המדרשים על ימי העלייה לרגל נגלה חיי חברה אחרים. חיים שבהם כל אדם מתנשא מעל הפרטיות שלו – דואג לרווחתו של שכנו ובעיקר פותח את לבו ומתחבר לסביבתו ולעמו. ירושלים תתגלה כקוראת קריאת כיוון רעננה לחיים של אחדות שבהם הדלת פתוחה לא רק במובן הפיזי אלא גם במובן המנטאלי האנושי.


עיר התפילה

ירושלים ובעיקר העיר העתיקה והכותל המערבי הם מקום של תפילה, מקום שבו הנפש מבטאת את שאיפותיה וכמיהותיה והלב מייחל ומתפלל. נלמד על מקומה הכפול של התפילה בחיינו – כתכונה של הודיה והערכה של כל הטוב הנוכח במציאות וכתכונה של התעוררות השאיפות הרדומות שבקרבנו, התעלות הרצון וההיזכרות בחלום ובחזון.

סמינר יומיים בירושלים
"לגעת בשורש, לראות את האופק"

מתאים לכיתות י'-י"ב. בפרט לאחר המסע לפולין,
כהשלמה שיש בה רוממות ושאר רוח, ולכיתות נחשון
הקצב המהיר של החיים, כותרות החדשות המתחלפות
בכל רגע, המסכים המסיחים, כל אלו משכיחים מאיתנו
לפעמים על איזה אוצר אנחנו יושבים.
ביומיים עשירים ומגוונים ננסה לגעת בשורשיו של
עץ החיים הישראלי, באופן בלתי אמצעי. לחוש את
התרבות העתיקה דרך הרגליים, הידיים והלב, והכל
בתוך סמטאותיה הקסומות של ירושלים העתיקה, דרך
הריחות, הנופים והפסיפס האנושי המיוחד.

מבנה ותכנים

יום ראשון

פתיחה: בסרטון על ייחודה של ירושלים כמקום המתאים ביותר לבירור זהות יהודית.
יחידות 2-1 : מי אני- מעגלי זהות שבתוכי. ביחידת הפתיחה נבחן מחדש את הקריטריונים שעל-פיהם אנחנו מגדירים את עצמנו ואת הזולת,
ובאמצעות משחק "נקלף שכבות" מן המוחצן אל הפנימי.
על בסיס סיפור המלכתו של דוד נלמד על האפשרות "לראות ללבב" ועל ההזדמנות להתבונן באופן עמוק על עצמי ועל החברה. בתוך כך, נזהה את המקום הצפון בתוך הזהות שלנו, המקום בו יש מצפון, שקורא לנו לצאת מה"אני" פרטי שלי, אל עבר מעגלי זהות נוספים – משפחה, קהילה ועם. נבחן גם מהו המקום של הזהות היהודית במעגלי האישיות שלנו.


סיור ופעילות בירושלים הקדומה

חזרה במנהרת הזמן לשורשים העתיקים שלנו מלפני 2000 שנה. הממצאים, הזכרונות, וההוד האופף את ההליכה במנהרות מחדדות את השאלה שלנו על הזיקה למה שהיה כאן כל כך מזמן - מה אני יכול לעשות עם ההיסטוריה הזאת שלי? האם היא מחייבת אותי? שייכת לי?
מתוך כך עולות שאלות כלפי עצמנו, עם מבט אל העתיד - איך אנחנו רוצים להיראות? כחברה? כעם? כפרטים? האם יש לנו מה ללמוד מן העבר לצורך כך?


יום שני

לאחר שהעמקנו ביסודות 'ציר הרוחב' של מרכיבי הזהות האישיים והלאומיים, נסתכל בפרספקטיבה של 'ציר אורך' על העם שלנו כשאנו מהווים חוליה בשרשרת הדורות. מה זרם והחייה את רצף הדורות הזה? מה המטען שאני לוקח מהעבר, ומה אני מעביר הלאה.


יחידה 3: תורה בחלל– קדם וקידמה

האיש שמסמל יותר מכל את הישראלי עם הפנים אל המחר, אל הקידמה, אילן רמון, לוקח עימו אל החלל ספר תורה ישן שניתן כפקדון לנער בר מצווה בזמן השואה. דרך סיפורו האישי נבחן את מערכת היחסים בין הרצון להביט קדימה ולהגדיר מחדש את ה"אני" שלנו, אל מול התחושה של חלק ממארג גדול שעובר בין הדורות. שילוב זה מרחיב ומעמיק את משמעות הזהות של כאן ועכשיו.

קולאז' החיים היהודיים ברובע היהודי

מפגש עם דמויות 'חיות' בתוככי העיר העתיקה, שבפעילותם באה לידי ביטוי מרכיבים בזהות היהודית:
- ארון הספרים היהודי – מפגש עם משפחה דתית בתוך ביתם. על ההווי המשפחתי ועל הקירות עמוסי הספרים

- תשמישי קדושה – סופר סתם, הכנת טליתות ותפילין.
- חסד – כמו: גמ"ח תרופות, גבאי של קופת העיר - מוסדות חינוך – תלמוד תורה זילברמן (בנים), מדריכת כלות (בנות)
- מדריכת כלות – על ההכנה לחיי משפחה בהיבטים שונים
- אומנות יהודית – ציירת ומוזיקאי שמקבלים השראה מהאוירה של העיר העתיקה
- ארבע בתי הכנסת הספרדיים / החורבה - מסע אל התפילה - על הכח של תודה ועל העוצמה שבבקשה שבתפילה.

 

לימוד ב'חברותא' בישיבת הכותל ובמדרשת הרובע

נבקר בישיבה (הבנים) ובמדרשה (הבנות) נפגוש קבוצה של בחורים/בחורות המקדישים את כל זמנם לעיסוק בתורה, באותה הגות עתיקה שליוותה את העם שלנו במשך שנות אלפי חייו. במפגש נלמד יחד מדרש חז"ל העוסק בענייני זוגיות, ובשיחה פנים אל פנים תיווצר הזדמנות להבין מה הטעם להשקעה כל כך מאומצת בלימוד שאינו רלוונטי לחיים של כאן ועכשיו? מה זה נותן לבחורים ולבחורות הללו?

תודה רבה על השלושה ימים הכי מלמדים שחוויתי. למדתי המון על עצמי. על היהדות. על החיים ומשמעותם. ואני בטוח שאני לא היחיד. המדריכים שלנו היו חלק משמעותי מהלמידה והמשמעות. תודה רבה

קיבלנו מדריך מדהים! מלא באנרגיה טובה הכין את עצמו מעולה להדרכה איתנו, הרגשתי הדרכה שונה מהרגיל הדרכה מעניינת מלאה באנרגיה ורצון טוב שכיף ללמוד ממנה המון

הלמידה בבית מדרש גרמה לי להבין את כל מה שעומד מאחורי התורה שבעל פה, לפני זה לא רציתי לשמוע את השם הזה בכלל, עכשיו אני מבין מה זה באמת, אומנם אני לא מאמין בזה, אבל אני מבין את הסיבה ללמוד את זה בגישה קצת יותר חיובית.

היה לי מאוד מעניין. הדרך שבה העברת את הדברים גרמה לי לחשוב על הזהות היהודית שלי ועל מה היא דעתי בעניין.

סמינר קם ונופל על מדריך. בזכות המדריך הסמינר היה משמעותו עבור הכיתה שלי. התיווך שלו הרגישות שלו והכבוד שנתן לתלמידים, כבוד בגובה העיניים עשו זאת

היה לי חשוב ללמוד ולהבין. למדתי המון, חוויתי סוג של ״חיים אחרים״ באתי עם הרבה סטיגמות שהופרכו...

Please reload

  • White Google+ Icon
  • YouTube

2017 © מדרשת להב

נוצר ב wix בעזרת TWB.co.il

צור קשר

דוא"ל: MDlahav@gmail.com

מרכז שטנר 3, כנפי נשרים, ירושלים

מדרשת להב

לימוד. חוויה. משמעות