"עם הפנים קדימה"- מערכים לשכבות יא'-יב'

שנות סיום התיכון בכיתות יא'-יב' הן בעלות משקל רב מאד בעיצוב האישיות ובגיבוש עולמם של התלמידים.

אלו הרגעים האחרונים לפני יציאתם לדרך. זהו פרק זמן איכותי שמאפשר לנו לצייד אותם לא רק בתעודת בגרות אלא גם בפרספקטיבה ערכית לקראת העתיד.

במפגשים אלו נעסוק בעקרונות יסוד בחיינו: אהבה, בחירה, נתינה ונאמנות, כפי שהם באים לידי ביטוי במרחבי החיים בגיל זה כמו: תרבות המסכים, זוגיות, נהיגה, אלכוהול ועוד.

בנוסף נפנה את המבט קדימה, אל עבר שאלות והכרעות הקשורות ל"תחנה הבאה"- הצבא והחיים הבוגרים.

א. סדרת "אומנות האהבה"

אהבה היא אחד הנושאים המשמעותיים המדוברים, סביבו מושקעות אנרגיות רבות. העוצמות הפיזיות והנפשיות מעוררות מתח שיש בו מורכבות, העלולות לגרום לבלבול ולקשרים פזיזים ובוסריים.

סדרת השיעורים על אהבה, חברות וזוגיות מציפה נושאים שעד כה לא דוברו ומאפשרת דיון והתבוננות על הרכיבים שבבסיס הקשר הבין-אישי. היא פותחת את השאלה העקרונית לגבי אהבת אמת וחולפת דרך אבני היסוד הבונים קשר אמיתי, כמו: נאמנות, הקשבה, נתינה והדדיות.

ב. סדרת "לוקחים את ההגה בידיים" 

לימוד נהיגה וקבלת הרשיון הינם מבחן של בגרות, עצמאות ועוצמה עבור התלמידים. האחריות שניתנת בידיהם היא אדירה - אחריות על חיי אדם- חייהם. כיצד נרכוש הרגלי נהיגה נכונים?

כיצד נימנע מליטול סיכונים מיותרים ולנהוג בזהירות מירבית?

במפגשים אלו אנו יוצאים מנקודת הנחה, שלא ניתן לחנך לנהיגה ראויה רק על ידי זעזוע מתסריטי אימים. נהיגה נכונה, תלויה במודעות גבוהה למה שמתרחש על הכביש ובנפש הנהג ופיתוח של שליטה עצמית בהתאם.

למעשה, הנהיגה היא בעצם המראה של ההתנהגות שלנו כפרטים וכחברה.

הלימוד המשותף של שורשי התופעות אותן אנחנו פוגשים על הכביש, מאפשר ליצור שינוי משמעותי גם בחיים וגם בכבישים.

ג. סדרת "פרידה בכבוד"- לשכבת יב' 

כיתה יב' הינה שנת מעבר אל החיים. ישנו עומס רב של מבחני בגרויות שחותמים את התהליך הלימודי והראש כבר נמצא במקום אחר. יש הרגשה שכבר רוצים לסיים, להיות כבר אחרי, ולהתחיל את הדבר החדש. מרוץ החיים דוחף אותנו לעסוק בעתיד ובתוצאות מבלי לעקל, לעבד ולכבד את התהליך שעברנו.

בכל פעם שאנו מתחילים שלב חדש, יש לנו ציפיות, תקוות, לפעמים גם התרגשות והתלהבות, ואילו בסיום אנחנו כבר עם הפנים קדימה, למשימה הבאה. הדבר עלול לגרום לזלזול והסחת הדעת מכל מה שעברנו.

במפגשים העוסקים בפרידה נתבונן בחשיבות המבט לאחור ובכברת הדרך המשמעותית שהתלמידים עברו. כמו כן הפרידה בכבוד תלויה גם ביכולת להודות להרבה אנשים טובים שהיו באמצע הדרך וקו הסיום הוא הזדמנות נדירה לראות באופן חד את כל הטוב שהתרחש בכל יב' השנים.

  • White Google+ Icon
  • YouTube

2017 © מדרשת להב

נוצר ב wix בעזרת TWB.co.il

צור קשר

דוא"ל: MDlahav@gmail.com

מרכז שטנר 3, כנפי נשרים, ירושלים

מדרשת להב

לימוד. חוויה. משמעות